Koltuk Isıtıcılar Kısırlığa Sebep Olabilir

Araç alırken özellikle tercih edilen koltuk ısıtıcıları, erkeklerde kısırlığa neden olabiliyor.


Yapılan son araştırmalar araç koltuk ısıtıcılarının erkek üreme organlarındaki ısıyı, vücut ısısına göre 2 derece kadar arttırdığını ortaya koydu.

Dr. Elif Ergin, üreme organlarındaki ısı artışıyla sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesinde azalma olduğunun altını çizerek; "Erkeklerde sperm üretimi vücut normal ısısının 1 derece altında gerçekleşir. Oysa son yapılan araştırmalar, wi-fi kullanan dizüstü bilgisayarlar ile araç koltuk ısıtıcılarının erkek üreme organlarındaki ısıyı, normal vücut ısısının 2 derece üzerine çıkardığını tespit etti. FertilityandSterility dergisinde yayımlanan bir deneysel çalışmanın sonucuna göre; eğer bacaklar kapalı bir şekilde kucakta dizüstü bilgisayar ile oturulursa 11 dakika, bacaklar kapalı bir şekilde, koruyucu ped ile oturulursa 14 dakika sonra ve bacaklar açık şekilde koruyucu ped ile oturulduğunda 28 dakika sonra ısı 1 derece artıyor" dedi.

Dr. Elif Ergin, kablosuz internete bağlı dizüstü bilgisayarı ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

"Bu çalışma kablosuz internete bağlı dizüstü bilgisayar kullanımının erkek spermi üzerine olan etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Araştırma sonucunda radyasyon altında kalan spermlerin ileri hareketlerinde azalma, hareketsiz sperm oranında ise artma tespit edildi. Ayrıca wi-fi'ye bağlı bilgisayara yakın duran spermlerde, yüksek oranda DNA hasarı tespit edildi."

Google+'da Paylaş
    Gmail ile Yorumla
    Facebook ile Yorumla

2 yorum:

  1. hadi ya, tırstım şimdi :)

    YanıtlaSil
  2. var mı bu özellikte arabası olan, tavsiye edermisiniz, bende tırstım biraz :)

    YanıtlaSil